Jedną z najważniejszych prac w czasie remontu czy wykańczania domu, jest szlifowanie ścian. Musi być to czynność wykonywana bardzo starannie. Powstała powierzchnia powinna być równa - ma odznaczać się wręcz idealną gładkością. Tylko wtedy będzie prezentować się dobrze, pozwoli też wykonywać bezproblemowo dalsze etapy wykańczania wnętrz. Aby osiągnąć jak najlepszy efekt i być w pełni zadowolonym z wyglądu gładzi, do szlifowania ścian potrzeba nie tylko umiejętności, ale także właściwych narzędzi. Ważny jest przede wszystkim papier ścierny o odpowiedniej granulacji.
Jak zabrać się do szlifowania gładzi?
Szlifowanie to zadanie, które wymaga nieco większych umiejętności niż podejście laika w temacie. Najważniejsze jest zapoznanie się z odpowiednimi zasadami pracy, które staną się wskazówkami kolejnych kroków szlifowania. W przypadku klasycznego wygładzania ścian, fachowcy w temacie polecają wykorzystywanie (dostępnej bez problemu w sklepach budowlanych), gładzi szpachlowej. Nakłada się ją wtedy dwuwarstwowo. Pierwsza warstwa ma za zadanie wypełnić wszelkie ubytki w ścianie i wyrównać jej powierzchnię. Drugą warstwę kładzie się wtedy, kiedy planuje się szlifowanie ściany. Aby wszelkie prace przeprowadzić we właściwy sposób i szlifować ściany tak, by osiągnąć jak najlepszy efekt, należy użyć do tego odpowiednich narzędzi.
Czym szlifować ściany?
Po pierwsze warto wiedzieć, że da się to robić na dwa sposoby. Szlifowanie gładzi może być bowiem zarówno ręczne, jak i mechanicznie. Mniejsze powierzchnie można bez większego trudu szlifować ręcznie. Robi się to pacą stalową (ze stali nierdzewnej). Dzięki niej szlifowanie można wykonać także w trudno dostępnych miejscach. Chodzi tu np. o okolice okien, gdzie praca przy użyciu innych narzędzi nie jest już tak wygodna, ponieważ trudno nimi dotrzeć w potrzebne miejsca. Technika ręczna szlifowania gładzi sprawdzi się w niedużych pomieszczeniach i ciasnych miejscach, ponieważ kostki szlifierskie o wyprofilowanym kącie ułatwiają szybką, ale przede wszystkim dokładną obróbkę naroży wewnętrznych. Do szlifowania niewielkich powierzchni, takich jak narożniki można też użyć specjalnej gąbki ściernej. Szlifowanie ręczne przy pomocy pacy z uchwytem opiera się na przyczepieniu do narzędzia papieru ściernego albo siatki. Niektóre pace mają otwory do odsysania pyłu, dzięki czemu można je wygodnie podłączyć do rury odkurzacza.
Natomiast jeśli chodzi o większe powierzchnie - te zdecydowanie korzystniej szlifować za pomocą szlifierki mechanicznej (nazywanej czasem "żyrafą" - ze względu na jej kształt). Trzeba na nią nałożyć papier ścierny o odpowiedniej gradacji bądź siatkę ścierną. Jest to szlifierka, która ma funkcję odsysania pyłu. Wybierając do szlifowania ścian szlifierkę, kupić należy również odpowiednie krążki ścierne. Trzeba zwrócić uwagę, by układ otworów w krążkach pasował idealnie do układu odsysającego w urządzeniu. Mechanizm odsysania pyłu jest rozwiązaniem - zapobiegającym problemowi zalegającego pyłu. Warto jednak dodać, że kiedy nie ma się specjalnych narzędzi, to szlifowanie gładzi gipsowej - nawet na dużej powierzchni można wykonać za pomocą pacy (z siatką do szlifowania). Będzie to oczywiście nieco bardziej czasochłonne. Krążki ścierne oraz wszystkie inne akcesoria - także te ochronne, które są potrzebne do szlifowania gładzi (ale też wielu innych powierzchni) można zakupić oczywiście w naszym sklepie https://www.pasyscierne.pl/.
Jaki papier ścierny do ścian wybrać?
Gładzie gipsowe, które mają za zadanie pomóc wygładzić ścianę, nakłada się dość cienką warstwą - powinna ona mieć ok. 3-5 mm. Po jej nałożeniu wszelkie nierówności usuwa się wykorzystując papier ścierny lub siatkę ścierną. Papier ścierny to ziarna ścierne przyczepione do cienkiego nośnika odpornego na rozrywanie (mocnego kartonu, tkaniny bawełnianej czy włókien syntetycznych). Papier ścierny wykonany może być z ziaren naturalnych (szmergiel, korund - tlenek aluminium) albo syntetycznych (tzn. z elektrokorundu, karborundu - węglika krzemu). Na szczególną uwagę zasługuje biały papier ścierny produkowany z elektrokorundu szlachetnego. Cechują go dość ostre, a zarazem kruche ziarna, które pozwalają uzyskać powierzchnie o bardzo wysokiej estetyce. Ziarna w papierze do szlifowania łączy się z nośnikiem przy użyciu lepiszcza z żywic syntetycznych. Dobry papier ścierny jest wyprodukowany w taki sposób, że należycie zlepione z podłożem ziarna, nie odczepią się nawet przy dużych obciążeniach mechanicznych i wysokiej temperaturze. Warto również sprawdzić, czy wybrany papier ścierny (jego ziarno) jest pokryte powłoką zapobiegającą przyleganie pyłu. Niektóre papiery ścierne są pokryte dodatkowo stearynianem cynku. To właśnie on sprawia, że żywotność papieru ściernego się wydłuża. Zmniejsza się natomiast ryzyko zapchania.
Szlifowanie gładzi gipsowych musi zostać przeprowadzone na tyle starannie, by nie doszło do powstania zbyt głębokich przetarć i ubytków. Dlatego też papier ścierny do szlifowania gładzi nie powinien być wybrany przypadkowo. Należy dobrać go w taki sposób, by był w stanie wyrównać daną powierzchnię, ale jej zanadto nie naruszyć. Ważne są też nie tylko parametry papieru, ale też kolejność ich użycia (gradacja). Na papierze (od spodu) nadrukowana jest informacja o jego ziarnistości - czyli tzw. granulacji. Im wyższa jest liczba, tym drobniejsze ziarno. To najdrobniejsze nadawać się będzie do najbardziej precyzyjnej pracy.
Jeśli chodzi o papier ścierny, ważny jest rodzaj ziarna, a nie spoiwa (które stanowi o kolorze papieru). Inaczej sytuacja wygląda w przypadku siatek ściernych. Tutaj to właśnie kolory informują o technologii, jaka została wykorzystana przy ich produkcji.
W jakich przypadkach sprawdzi się siatka ścierna?
Czarne siatki ścierne produkowane są z węglika krzemu. Poleca się je do szlifowania twardych gładzi. Natomiast białe siatki ścierne, wytwarzane z elektrokorundu szlachetnego, stosuje się najczęściej do szlifowania miękkiego gipsu. Siatki ścierne sprawdzają się właśnie jeśli chodzi o dość miękkie gładzie gipsowe. W pracy nad nimi papier ścierny może się zapychać, tworząc na powierzchni ściany nieestetyczne rysy. Dużą zaletą siatki ściernej w takich sytuacjach jest fakt, że można ją szybko przedmuchać z zalegającego pyłu i kontynuować pracę. Co więcej, siatki ścierne są dwustronne. Przy ewentualnym zapaleniu z jednej strony, można je obrócić na drugą i są od razu gotowe do użycia.
Dobór papieru ściernego - granulacja
Do szlifowania gładzi należy przystąpić dopiero wtedy, kiedy ściana jest zupełnie sucha. W przeciwnym wypadku na powierzchni ściany dojść może do powstania poważnych zniszczeń. We wstępnym szlifowaniu najlepszy papier ścierny to ten, o granulacji P100. Dalej niezbędna będzie właściwa gradacja papieru ściernego do szlifowania gładzi. Stopniowo schodzi się wtedy na drobniejsze granulacje. Najpierw np. na P120, później na P150. Bardzo często zdarza się, że zadowalający efekt i koniec prac osiąga się już na etapie papieru ściernego P150. Kiedy jednak tak nie jest, kontynuować można przy użyciu papieru ściernego o granulacji P180, a czasem nawet wyższej (do ok. P220). Szlifowanie powinno się odbywać przy stopniowym schodzeniu z poszczególnych gradacji. Zbyt gwałtowny przeskok pomiędzy granulacjami może bowiem spowodować sytuację, w której nieestetyczne rysy powstałe przy szlifowaniu grubszymi ziarnami. nie zostaną całkowicie usunięte w dalszych etapach pracy. Do oceny kolejnych kroków i efektów szlifowania potrzebne będzie odpowiednie oświetlenie, np. latarka czy nawet reflektor.