Pasy ścierne stosuje się w urządzeniach takich jak szlifierki, cykliniarki czy pilniki elektryczne. W zależności od ich zastosowania i przeznaczenia mają różny wymiar i rodzaj surowca zarówno podkładu jak i warstwy ściernej z którego zostały wykonane.
Pasy bezkońcowe otrzymuje się poprzez odpowiednie połączenie odcinka materiału ściernego lub polerującego w jedną całość bezkońcowej taśmy ściernej. Powstałą w ten sposób taśmę można założyć na rolki prowadzące urządzenia. Dzięki sile napędu, rolki wprawiają pas ścierny w ruch, co pozwala na odpowiednie wykorzystanie takiego narzędzia do skrawania i szlifowania.
Rodzaje pasów ściernych
Biorąc pod uwagę zastosowanie pasów ściernych oraz materiał z jakiego zostały wykonane możemy wyodrębnić :
Pasy elektrokorundowe
Pasy ścierne elektrokorundowe to uniwersalny materiał ścierny do obróbki metalu i drewna, jak również stali nierdzewnej w przypadku nowej generacji korundu nie zawierającego związków siarki. Powierzchnię ścierną tworzy nasyp z elektrokorundu szlachetnego, z podłożem bawełnianym lub poliestrowym. Jest to jeden z najbardziej popularnych rodzajów pasów bezkońcowych do stali nierdzewnej i nie tylko.
Pasy cyrkonowe
Pasy z ziarnem cyrkonowym używane są do szlifowania stali nierdzewnej, w tym również do obróbki odlewów i odkuwek a nawet do kalibrowania rur. Mogą mieć podłoże bawełniane (do prac na sucho z dobrym odprowadzaniem wysokiej temperatury) lub poliestrowe (do prac agresywnych ale także z zastosowaniem cieczy chłodzących). Ziarno cyrkonowe charakteryzuje się bardzo dużą wydajnością.
Pasy ceramiczne
Ziarno ceramiczne charakteryzuje się dużą wydajnością, ma też właściwości samoostrzące. Jest ono stworzone przede wszystkim do obróbki wyjątkowo wymagających i twardych materiałów. Używa się więc je do szlifowania m.in. stali nierdzewnej, stali narzędziowej i tytanu. Może być wykorzystywane do prac na sucho (wówczas stosuje się podłoże bawełniane) lub na mokro (podłoże poliestrowe).
Pasy kompaktowe
W pasach ściernych kompaktowych wykorzystywane jest samoostrzące ziarno kompaktowe o dużej żywotności. Mogą to być różne rodzaje ziarna, np. tlenek glinu (do stali węglowej, nierdzewnej, twardych metali nieżelaznych) lub węglik krzemu (do stopów tytanu, stali węglowej, staliwa, stali nierdzewnej, odlewów). Pasy te znajdują zastosowanie głównie na automatach szlifierskich z zastosowaniam stałych parametrów skrawania , docisku, posuwu i prędkości.
Pasy Trizac
Pasy ścierne z ziarnem 3M Trizac to patent polegający na zastosowaniu technologii mikroskopijnych piramidek z minerału ściernego na odpowiednim podłożu. Dzięki temu rodzajowi powierzchni ściernej zapewniona jest jednorodna i stała jakość szlifowania. Zazwyczaj stosuje się je do obróbki aluminium, stopów metali kolorowych, tworzyw sztucznych, stali węglowych, nierdzewnych a nawet stopów niklu, kobaltu i tytanu.
Pasy z węglikiem krzemu
Pasy ścierne z węglikiem krzemu czarnym (karborund) stosuje się niekiedy do szlifowania stopów żelaza z węglem, żeliwa i metali kolorowych. Z kolei węglik krzemu zielony (karborund zielony) służy przede wszystkim do obróbki materiałów ceramicznych, szkła, granitu a także marmuru i kamieni szlachetnych.
Pasy włókninowe
Pasy ścierne włókninowe wykorzystuje się do przygotowania lub czyszczenia powierzchni wszystkich metali. Ich przeznaczenie jest zależne od gramatury zastosowanych włóknin. Za ich pomocą można też usuwać niewielkie defekty powierzchni, rdzę i odbarwienia. Włóknina ścierna wykonana jest z niesplecionych ze sobą włókien materiałów syntetycznych. Do niektórych pasów włókninowych można używać pasty polerskiej.
Pasy filcowe
Główne zastosowanie pasów ściernych filcowych, to czyszczenie i polerowanie metali. Ze względu na delikatną strukturę samego filcu, umieszcza się go zazwyczaj na bardzo mocnym płóciennym podkładzie. Warto zauważyć, że pasy filcowe nie posiadają właściwości ściernych, służą natomiast jako nośnik dla past polerskich dzięki którym uzyskuje się odpowiedni efekt polerowania.
Pasy na podkładzie papieru maszynowego
Pasy ścierne z papieru maszynowego używane są zazwyczaj do szlifowania drewna. Można ich również używać do powierzchni malowanych farbami i lakierami oraz do podkładów, laminatu i szpachli. Od innych pasów bezkońcowych różnią się tym, że jako podłoże został tu wykorzystany specjalny papier maszynowy. Jego podstawową zaletą są właściwości antystatyczne, które powodują że powierzchnia ścierna nie zapycha się tak szybko pyłem wytworzonym podczas szlifowania.
Do czego przydają się pasy ścierne?
Bezkońcowe pasy ścierne pozwalają na szlifowanie, czyszczenie i polerowanie bardzo różnych powierzchni. W zależności od zastosowanego materiału mogą to być zarówno metale, drewno, ceramika jak i tworzywa sztuczne. Podłoże pasa - płótno bawełniane lub poliestrowe – może być również sztywne lub elastyczne, co sprawia że ten sam materiał szlifierski może służyć do stosowania w rożnych warunkach.
Szeroki wybór pasów ściernych bezkońcowych sprawia, że zwiększają się możliwości szybkiej i dokładnej obróbki wielu materiałów. W zależności od potrzeb i rodzaju stosowanego urządzenia bez trudu znajdziemy dziś na rynku właściwy rodzaj pasa z odpowiedniego materiału z dedykowanym i celowym przeznaczeniem.