Pasy ścierne znajdują szerokie zastosowanie. Z jednej strony mogą być wykorzystywane w szlifierkach i cykliniarkach, z drugiej natomiast stanowią wyposażenie pilników elektrycznych. Ich niezwykła różnorodność sprawia, że są one przeznaczone do różnych zadań. Od charakteru zastosowania jest uzależniony nie tylko ich wymiar, ale także typ surowca, który został wykorzystany do ich wykonania. Dotyczy to jednocześnie podkładu oraz warstwy ściernej.
Pasy bezkońcowe powstają wskutek odpowiedniego połączenia fragmentu materiału ściernego bądź polerującego w jedną całość, tworzącą bezkońcową taśmę ścierną. Może być ona umieszczona na rolkach prowadzących urządzenia. Wykonanie skrawania lub szlifowania będzie możliwe za pomocą takiego narzędzia dzięki sile napędu. Obracające się rolki przyczynią się do wprawienia w ruch pasa ściernego.
Pasy ścierne do ceramiki
Pasy ścierne z węglikiem krzemu zielonym lub czarnym, zwanym także karborundem zielonym lub czarnym, stosuje się najczęściej do obróbki materiałów ceramicznych, szkła, granitu, marmuru oraz kamieni szlachetnych.
Pasy ścierne do metalu i drewna
Do szlifowania metalu i drewna najlepiej nadają się pasy elektrokorundowe. Pasy ścierne elektrokorundowe najnowszej generacji korundu, które nie zawierają związków siarki, mogą być wykorzystywane także do szlifowania i obróbki stali nierdzewnej. Powierzchnia ścierna składa się z nasypu z elektrokorundu szlachetnego, natomiast podłoże jest bawełniane lub poliestrowe. Elektrokorundowe, bezkońcowe pasy ścierne należą współcześnie do najbardziej znanych i popularnych narzędzi tego typu.
Pasy ścierne na podkładzie z papieru maszynowego wykorzystuje się zazwyczaj do szlifowania drewna. Znajdują nie tylko zastosowanie w odniesieniu do powierzchni malowanych farbami i lakierami, ale także w przypadku podkładów, szpachli czy laminatu. W odróżnieniu od innych pasów bezkońcowych w pasach ściernych maszynowych jako podkładu użyto specjalnego papieru. Niekwestionowaną zaletą tych pasów jest posiadanie antystatycznych właściwości, co jest równoznaczne z tym, że w czasie szlifowania powierzchnia ścierna nie zapycha się wytwarzanym w trakcie obróbki pyłem.
Pasy ścierne do metalu
Do szlifowania stali nierdzewnej ze względu na swoje unikatowe właściwości będą nadawały się pasy z ziarnem cyrkonowym. Pasy cyrkonowe mogą być wykorzystywane poza tym do obróbki odlewów i odkuwek, a także do kalibrowania rur. Do prac prowadzonych na sucho stosuje się podłoże bawełniane, ułatwiające sprawne odprowadzanie wysokiej temperatury. Podłoże poliestrowe jest wykorzystywane do prac agresywnych, przy jednoczesnym obniżaniu temperatury za pomocą cieczy chłodzących. Niekwestionowaną zaletą ziarna cyrkonowego jest duża wydajność.
Wykorzystywane w pasach ceramicznych ziarno ceramiczne z jednej strony wyróżnia się właściwościami samoostrzącymi, z drugiej natomiast charakteryzuje się dużą wydajnością. Jest przeznaczone do obróbki materiałów o wyjątkowej twardości. Pasy ceramiczne doskonale sprawdzą się w czasie szlifowania stali nierdzewnej, tytanu czy stali narzędziowej. Przy pracach na sucho wykorzystuje się podłoże bawełniane, natomiast w przypadku prac prowadzonych na mokro znajduje zastosowanie podłoże poliestrowe.
Charakteryzujące się dużą żywotnością samoostrzące ziarno kompaktowe znajduje zastosowanie w ściernych pasach kompaktowych. Przeznaczenie tych pasów jest uzależnione od występującego w nich ziarna. Tlenek glinu służy do obróbki stali nierdzewnej, stali węglowej czy twardych metali nieżelaznych. Węglik krzemu jest wykorzystywany w odniesieniu do stali węglowej, stali nierdzewnej, odlewów i stopów tytanu. Pasy kompaktowe są przede wszystkim wykorzystywane w automatach szlifierskich, które posiadają stałe parametry prędkości, posuwu, docisku i skrawania.
Pasy ścierne z węglikiem krzemu – karborund czarny – stosuje się do obróbki stopów żelaza z węglem, metali kolorowych oraz żeliwa.
Pasy ścierne włókninowe są przeznaczone do przygotowania bądź czyszczenia powierzchni wszystkich metali, a rodzaj zastosowania zależy od gramatury użytych włóknin. Pasy ścierne włókninowe nadają się poza tym do usuwania, takich defektów powierzchni jak rdza czy odbarwienie. W skład włókniny ściernej wchodzą niesplecione ze sobą włókna materiałów syntetycznych. W niektórych rodzajach pasów włókninowych znajduje zastosowanie pasta polerska.
Czyszczenie i polerowanie metali to główne zadania pasów ściernych filcowych. Filc mocuje się na bardzo mocnym, płóciennym podkładzie, ponieważ jest dość delikatny. Pomimo braku właściwości ściernych dzięki pasom filcowym udaje się uzyskać doskonałe efekty polerowania, ponieważ są wykorzystywane jako nośnik past polerskich.
Jakie pasy ścierne wybrać?
Wybór pasów ściernych jest uzależniony od wielu czynników, jednak najważniejszym z nich są z jednej strony materiały, z których zostały wykonane, z drugiej natomiast ich właściwości. Dokonanie odpowiedniego wyboru jest uzależnione od wiedzy dotyczącej ich parametrów i przeznaczenia. Dzięki dużej różnorodności pasów ściernych znalezienie najlepszego produktu nie nastręcza współcześnie żadnych trudności.